Aktuality

Akční plán P+ schválen. Realizace začíná!

19. listopadu 2019

Rada hl. m. Prahy schválila P+ Akční plán projektu Polaď Prahu na roky 2019–2023. Jde o zásadní dokument, podle kterého se v metropoli začnou v následujících pěti letech realizovat dopravní projekty. 

P+ inicioval vznik studie pro alternativní pohony

16. července 2019

Z analýzy Plánu udržitelné mobility Prahy a okolí vyplynulo, že Praha nutně potřebuje strategii pro alternativní pohony. Ne všude v metropoli je čisté ovzduší a další rozvoj elektromobility opravdu klepe na dveře.

Zveřejnění dokumentů souvisejících s P+

30. května 2019

Pražský plán mobility zastupitelé schválili a my tak můžeme dát veřejnosti dokumenty, které s celým projektem P+ úzce souvisí. Samozřejmě včetně samotného Plánu udržitelné mobility Prahy a okolí.

Praha schválila Plán mobility!

24. května 2019

Pražští zastupitelé dnes schválili Plán udržitelné mobility Prahy a okolí – dokument, který prostřednictvím 242 konkrétních opatření v dlouhodobém horizontu řeší snadnější spojení metropolitní oblasti s hlavním městem, celkové zklidnění dopravy, rozvoj elektromobility a v neposlední řadě zvýšení bezpečnosti v dopravě. 

Získali jsme stanovisko SEA

10. dubna 2019

Posledním krokem před tím, než bude Plán udržitelné mobility Prahy a okolí s výhledem do roku 2030 předložen pražským zastupitelům k finálnímu schválení, je posouzení jeho vlivů na životní prostředí a veřejné zdraví, na základě kterého jsme obdrželi kladné stanovisko Ministerstva životního prostředí.

P+

Zúčastnili jsme se workshopu plánů mobility

15. března 2019

Zástupce pracovní skupiny P+ měl příležitost zúčastnit se unikátního workshopu v německém Kolíně nad Rýnem. Tématem setkání byly nové možnosti a směry při tvorbě individuálních plánů mobility v evropských městech.

Adam Scheinherr: P+ je nejvýznamnější dokument

27. února 2019

Adam Scheinherr nahradil po loňských komunálních volbách na postu náměstka pražského primátora pro dopravu Petra Dolínka. Jaké jsou jeho pracovní priority a kam kterým směrem se podle něj pražská doprava ubírá, se dočtete v rozhovoru.

Evropská soutěž plánů mobility

28. ledna 2019

Evropská komise již od roku 2012 pravidelně vyhlašuje soutěž městských plánů udržitelné mobility, tzv. SUMP Award. Podporuje tím tvorbu plánů udržitelné mobility a řešení problémů v dopravě napříč evropskými městy a inspiruje další města příklady dobré praxe.

IMG_20181212_150532

V pražském CAMPu se diskutovalo o SEA

19. prosince 2018

Veřejné projednání studie o dopadech koncepce plánu mobility na životní prostředí navštívily desítky lidí. Sešli se v nedávno otevřeném Centru architektury a městského plánování nedaleko Karlova náměstí v Praze.

Zveme vás na veřejné projednání SEA

29. listopadu 2018

Jedna z posledních věcí, které zbývají před předložením Plánu udržitelné mobility Prahy a okolí s výhledem do roku 2030 k finálnímu schválení zastupitelům, je veřejné projednání posouzení jeho vlivů na životní prostředí. To se koná 12. prosince 2018 od 15.00 v Centru architektury a městského plánování.

Zažíváme boom plánů udržitelné mobility

7. listopadu 2018

V poslední době se v médiích stále častěji objevují informace o nově vznikajících strategických plánech udržitelné městské mobility. Naposledy v září pražští zastupitelé projednávali koncept Plánu udržitelné mobility Prahy a okolí. Která další města mají také zpracovaný svůj plán mobility či jeho odlehčenou formu? 

Stánek P+ přilákal stovky návštěvníků

24. září 2018

Jestli jste přemýšleli, že si pořídíte kolo do města nebo byste rádi pro cestu po Praze zvolili jinou možnost než pouze osobním autem, byla akce s názvem Den bez aut v rámci Evropského týdne mobility jasnou volbou. 

Navštivte stánek P+ na Dni bez aut 2018

20. září 2018

Již tuto sobotu 22. září vyvrcholí od 10.00 hodin v pražské Křižíkově ulici Evropský týden mobility, a to akcí Den bez aut. Téma letošního roku zní Mix and Move. Jak už sám název napovídá, program se zaměří na pohyb v rámci města nejen osobními vozidly.  

Koncept dokumentu P+ Návrh schválen

6. září 2018

V poslední aktualitě jsme vás informovali, že musíme ještě trochu poladit hodnocení vlivu koncepce na životní prostředí a veřejné zdraví (SEA) a že jsme lehce upravili harmonogram. Navíc jsme přišli s řešením, že do zářijového zastupitelstva předložíme prozatím koncept dokumentu P+ Návrh.

Změna harmonogramu kvůli hodnocení SEA

17. srpna 2018

Ačkoliv jsme dokument P+ Návrh předložili k posouzení vlivu koncepce na životní prostředí podle harmonogramu, nepodařilo se podle něj vše stihnout. P+ Návrh je totiž první plán mobility, který přesahuje hranice jednoho kraje. Proto se hodnocení SEA předkládá na Ministerstvo životního prostředí. 

Jak jsme dělali výstavu plánu mobility

14. července 2018

Výstava plánu mobility je za námi a přichází čas rekapitulace, poděkování a také dodržení slibu, který jsme vám dali. Proto jsme připravili dokument, který obsahuje nejen souhrnné informace o výstavě P+, ale také odpovědi na vaše dotazy. Jak si členové pracovní skupiny s některými zvlášť pichlavými dotazy poradili?

Představení konkrétních opatření návrhu P+

11. června 2018

Výstava Plánu udržitelné mobility Prahy a okolí se pomalu blíží do finále. Proto neváhejte a v úterý 12. června přijďte od 18.00 na poslední ze série plánovaných přednášek, kdy představíme konkrétní návrhy opatření formou prezentace PechaKucha. Polaďte Prahu s námi!

Představení pražského plánu mobility veřejnosti

1. června 2018

Po téměř třech letech, kdy se práce na projektu P+ dostávají do závěrečné fáze, se veřejnosti představuje Plán udržitelné mobility Prahy a okolí na výstavě v pražském Centru architektury a městského plánování. 

Výstava k plánu mobility o budoucnosti dopravy

11. května 2018

Výstava Plán udržitelné mobility Prahy a okolí nabídne návštěvníkům pohled do budoucnosti dopravy v metropolitní oblasti a koncepční dokument tak získá reálné obrysy. Lidé se díky expozici na konkrétních případech dozvědí, jak se bude v následujících letech vyvíjet doprava v metropoli a nejbližším okolí. 

Co říkají indexy o kolonách ve městech

9. dubna 2018

Kolony jsou pro řidiče nevítanou událostí v silničním provozu. Pokud se zaměříme na velká města, nejsme na tom v České republice z pohledu nejnovějších srovnání vůbec špatně. Na druhou stranu vždy je co zlepšovat. I to je jeden z důvodů, proč připravujeme Plán udržitelné mobility Prahy a okolí.

WP_20180319_13_41_41_Rich

Řídící rada projednala připomínky

19. března 2018

Více než stovku připomínek k pracovnímu konceptu Plánu udržitelné mobility Prahy a okolí dnes projednala řídící rada projektu. Přišly od Technické správy komunikací, ROPID, Středočeského kraje, Odboru strategických investic Magistrátu hl. m. Prahy, Operátora ICT a Odboru ochrany prostředí MHMP.

Vídeň úspěšně sází na MHD

27. února 2018

Vídeň v roce 2012 zlevnila ceny předplatného na městskou hromadnou dopravu. Musela sice kvůli tomu investovat miliony eur navíc, ale rozhodnutí již pět let nese ovoce. Rok od roku totiž v hlavním městě Rakouska klesá podíl dopravy autem a stoupá podíl pěší či hromadné dopravy. 

Plán mobility se opírá o Metropolitní plán

31. ledna 2018

Metropolitní plán je nový územní plán hlavního města Prahy pro následující dekádu, který má nahradit ten předchozí z roku 1999. Kromě toho se připravuje i plán mobility. Jak spolu tyto dva dokumenty souvisí?

Jak udělat Brno mobilnější

19. prosince 2017

Podle nových směrnic EU musejí mít větší města členských států vypracovaný plán mobility s výhledem do roku 2050. Brno však začalo na takovém plánu pracovat již v roce 2014, ještě než tato povinnost vznikla. Je tedy napřed a můžeme se od něj ledacos naučit.

Jak pokračuje dopravní ladění ostatních měst?

27. listopadu 2017

Během letních prázdnin jsme vás prostřednictvím našeho webu informovali o tom, v jaké fázi jsou mimopražské plány udržitelné mobility a jaká úskalí tamní „ladění“ dopravy provází. V této aktualitě jsme se rozhodli na to navázat a přiblížit vám situaci v několika dalších městech.

Operátor ICT

Operátor ICT novým partnerem projektu P+

13. listopadu 2017

Moderní informační a odbavovací systém, dobíjecí místa pro elektromobily, preference ekologických pohonů vozidel nebo také sdílená elektromobilita, to jsou témata, na která se v projektu Polaď Prahu zaměří městská společnost Operátor ICT, a. s. (OICT).

Odborníci určili kritéria hodnocení projektů mobility

4. října 2017

V úterý 3. října se konal další workshop odborníků k Plánu udržitelné mobility Prahy a okolí. Tentokrát se věnoval nastavení hodnoticích kritérií. Těmi budou hodnoceny konkrétní projekty, návrhy a opatření, které dovedou hlavní město k efektivní a udržitelné mobilitě. 

Stánek Polaď Prahu navštívily stovky lidí

22. září 2017

Davy lidí přišly v pátek oslavit mezinárodní Den bez aut, který byl vrcholem Evropského týdne mobility. Projekt Polaď Prahu u toho nesměl chybět. Stejně jako minulý rok, i letos jsme vítali návštěvníky u vlastního stánku, kde se mohli seznámit s vývojem plánu mobility, ale i zasoutěžit si o drobné ceny. 

Praha schválila významný dopravní dokument

19. září 2017

Rada hlavního města Prahy schválila dokument Dopravní politika, který vznikl v rámci projektu Polaď Prahu a přináší koncepci dalšího dopravního rozvoje metropole i celé metropolitní oblasti na několik následujících let.

Pěší zona

Den bez aut 2017 se blíží!

6. září 2017

Pro fanoušky projektu Polaď Prahu jsme na letošní Den bez aut připravili elektromobil. Celá akce je vyvrcholením Evropského týdne mobility a letošní Den bez aut se ponese v duchu čisté, sdílené a inteligentní mobility. A u toho projekt Polaď Prahu samozřejmě nemůže chybět.  

Mimopražské plány udržitelné mobility

18. srpna 2017

V uplynulých dnech média často informovala o úskalích, se kterými se potýkají jednotlivé radnice napříč Českou republikou při řešení tamních plánů udržitelné mobility. V Plzni je plán již schválen, přerovská radnice zatím zveřejnila návrh.

Tvůrci plánu mobility se inspirovali v Mnichově

26. července 2017

Pracovní skupina projektu Polaď Prahu navštívila německý Mnichov. Praze se podobá velikostí, ale také významem hlavního města země, silnými regionálními vazbami a čilým turistickým ruchem. Oproti české metropoli je však v Mnichově mnohem rozvinutější cyklistická doprava.

Průzkum: Auto, nebo veřejná doprava?

15. června 2017

Velmi vyrovnané výsledky mezi veřejnou a individuální dopravou přineslo reprezentativní šetření agentury Median připravované pro projekt Polaď Prahu. 3–5× týdně zvolí pro cestu do Prahy 16,9 % Středočechů veřejnou dopravu a 17,8 % Středočechů osobní automobil nebo motorku. 

Veřejnost i odborníci se shodují na budoucnosti pražské dopravy

7. června 2017

Ze všech navrhovaných řešení pro budoucnost městské mobility zvítězil scénář „Praha efektivní“. Převahu zastánců našel jak mezi odborníky na dopravu, tak u nejširší veřejnosti. Shoda dokonce panuje i v názoru, že vítězný scénář bude doplněn dílčími prvky z varianty „Praha racionální“.

Hranice Prahy graf

Počet dojíždějících Středočechů stále stoupá

15. května 2017

Přestože nárůst počtu Středočechů denně dojíždějících do Prahy není tak výrazný jako na přelomu milénia, analýza P+ ukazuje, že neustále stoupá. Hranicí hlavního města Prahy v pracovní den projede více než 600 tisíc cestujících. Údaj zahrnuje cesty oběma směry. 

B sal NTK

Pražané se ptali odborníků na dopravu

12. dubna 2017

Potřebuje Praha městský okruh? Co se musí udělat, aby se v metropoli dalo jezdit na kole? O těchto a mnoha dalších tématech debatovali dopravní odborníci s obyvateli hlavního města v pondělí odpoledne v Národní technické knihovně. 

Panel pozvanka

Přední odborníci budou jednat o společné vizi městské mobility

3. dubna 2017

Odborníci, specialisté na městskou dopravu, ale i nejširší veřejnost z Prahy a Středočeského kraje budou 10. dubna jednat o budoucnosti městské mobility. V panelové diskusi nastolí témata, která jsou pro dopravu v Praze a jejím okolí klíčová zejména ve střednědobém a dlouhodobém horizontu. 

Ptejte se radního Dolínka na vše o pražské mobilitě

27. března 2017

V rámci projektu zmente.to můžete již ve středu 29. března pokládat dotazy náměstkovi pražské primátorky a radnímu pro dopravu Petru Dolínkovi, a to prostřednictvím webové stránky i mobilní aplikace. Projekt tak spouští první ze svých pravidelných měsíčních on-line rozhovorů.

Wrk shp polad

Odborníci vybrali pro Prahu efektivní scénář mobility

9. března 2017

Ve čtvrtek 9. března se v Praze uskutečnilo další setkání odborníků nad vizí mobility hlavního města a jeho okolí. Byl to už druhý z praktických workshopů, které pořádá projekt Polaď Prahu. Tentokrát byl věnován scénářům, jež by mohly naplnit pražskou vizi mobility roku 2030. 

TK 21 2 2017 MHMP

Projekt Polaď Prahu vstupuje do další fáze

22. února 2017

Pracovní skupina Polaď Prahu, která čítá odborníky nejrůznějších oblastí týkajících se dopravy, zveřejnila na včerejší tiskové konferenci dva zásadní materiály: Problémové mapy a dokument Analýza. 

Po Praze na kole? Kombinujte možnosti!

13. února 2017

Kodaň, Amsterdam, Berlín… Místní obyvatelé si život v těchto metropolích bez cestování na kole už představí jen těžko. Kolo se pro řadu z nich stalo dopravním prostředkem první volby. Proč Praha stále jen hledá cestu mezi města, která jsou mimořádně přátelská k cyklistům?

NL5 - Foto - Martin Jareš

Dopravu chceme usnadnit i Středočechům

13. ledna 2017

Plán udržitelné mobility pražské aglomerace se netýká pouze Prahy, v jeho koncepci je třeba počítat i s návazností na mobilitu Středočeského kraje. O rozhovor jsme požádali Martina Jareše, zástupce Krajského úřadu Středočeského kraje. 

Info PP

Co jste možná nevěděli o Praze

29. prosince 2016

Praha. Rušné, neustále pulzující velkoměsto světového formátu, které nikdy nespí. Historické centrum doplňuje bytová zástavba a celou metropoli protínají vytížené dopravní tepny. Na žádnou přírodu už tu nemáte šanci narazit. Nebo ano? 

Pp 14 11 16

Hromadná doprava v Praze je na vysoké úrovni

14. listopadu 2016

Dopravní podnik hl. m. Prahy je dalším z klíčových partnerů projektu Polaď Prahu. Zároveň je největším dopravcem zajišťujícím městskou hromadnou dopravu v České republice. Obsluhuje celkem 138 autobusových linek, 24 denních a 9 nočních tramvajových linek a 3 linky metra.  Lidé díky němu mohou cestovat na několika příměstských linkách i do Středočeského kraje. Zároveň je vlastníkem kolejové infrastruktury metra a tramvají, z čeho vyplývá mnoho závazků a činností spojených s výstavbou, rekonstrukcemi a údržbou. Se zástupcem dopravního podniku Michalem Andelkem jsme si povídali o novinkách v přípravě plánu mobility nebo pracovní skupině.

Narodni

Oslavili jsme mezinárodní Den bez aut

19. října 2016

Národní třída se předposlední týden v září na jeden celý den uzavřela motorovým vozidlům a Pražanům se tak nabídnula ojedinělá možnost užít si příjemnou procházku v centru města bez aut. Vytvořením nové pražské pěší zóny po dobu 24 hodin se slavil mezinárodní Den bez aut. A my jsme na takové akci jako tvůrci Plánu mobility pro Prahu a okolí samozřejmě nemohli chybět. Stánek projektu Polaď Prahu jsme měli umístěný kousek od nábřeží hned před vstupem do Nové scény Národního divadla.

Národní třída zažije Den bez aut

19. září 2016

Nenechte si ujít akci Den bez aut ve čtvrtek 22. září na Národní třídě. My tam samozřejmě nemůžeme chybět a máme pro vás připravený stánek Polaď Prahu, který naleznete hned před Národním divadlem. Navštívit nás můžete od osmi do osmi a po celý den vás bude provázet zajímavý ale i zábavný program. Na stánku si pohovoříte s naším dopravním expertem, který má pro návštěvníky připravené problémové mapy, v nichž jsou zanesené informace od občanů i odborníků o tom, co je v Praze v dopravě trápí. Kromě toho si můžete zasoutěžit v tipovacím kvízu nebo předvést své znalosti metra při sestavování stanic na slepé mapě. A nezapomněli jsme ani na nejmenší. Děti můžou pomocí kříd vyjádřit svůj pohled na to, jak si představují dopravu v Praze. Pro dopravní nadšence je nachystaný speciální kvíz. Ti nejlepší získají unikátní společenskou hru Zácpa, ale s prázdnou neodejde nakonec nikdo. Kromě bonbónů pro všechny si každý zvídavý návštěvník odnese minimálně nové poznatky z oblasti dopravy.              

NL3 - Foto - Václav Novotný

Externí koordinátor dodá projektu mnohá pozitiva

31. srpna 2016

Jednou z organizací podílející se na vytváření Plánu mobility pro Prahu a okolí je Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). Tato organizace je městským koncepčním pracovištěm, které se zabývá urbanismem, architekturou, dopravou, rozvojem města či zpracováním městských dat, informací a mapových podkladů. IPR vznikl transformací tehdejšího Útvaru rozvoje hl. m. Prahy v roce 2013 a má tak relativně dlouhou tradici. My Vám proto nyní přinášíme rozhovor s expertem IPR Václavem Novotným. „Veřejnost či experti mají často zúžený pohled pouze na svou problematiku a nechtějí slyšet problémy nebo argumenty ostatních,“ říká mimo jiné v rozhovoru.

 

Oblasti dopravy, které chcete změnit

11. srpna 2016

Sběr připomínek je definitivně u konce a projekt Polaď Prahu se tak posouvá do další fáze. Nyní přichází na řadu vyhodnocování podnětů. Dohromady jste nám jich poslali 2866 a odborníci na dopravu je nyní pročítají a analyzují. Nejprve je roztřídí do větších tematických oblastí a potom je využijí v analytickém dokumentu. Ty podněty, které upozorňují na operativní, rychle řešitelné problémy, předají odpovědným institucím přímo. 

Jiří Zeman

TSK je klíčovým partnerem projektu

19. července 2016

Bez soustavné údržby komunikací a jejich příslušenství, ke kterému patří například dopravní značení, světelná signalizace, chodníky, mosty a mnoho dalších objektů by zcela jistě v kratší či delší době došlo nejprve k dopravnímu kolapsu a následně k úplnému ochromení života celého města. Od toho, aby se něco podobného nestalo, je tu Technická správa komunikací (TSK). S její aktivní účastí se v projektu Polaď Prahu počítalo již od samého počátku. TSK je jedním z hlavních pilířů pracovního týmu a my vám proto přinášíme rozhovor s Jiřím Zemanem, vedoucím oddělení modelování dopravy z TSK.

Přišlo celkem 2866 připomínek. Děkujeme!

8. července 2016

Teprve před pár dny jsme ukončili sběr vašich podnětů a již tu máme první čísla. Je vidět, že se o dopravní situaci ve svém okolí zajímáte a nebojíte se říci, co byste rádi změnili. A své názory jste nám posílali jako diví. Přesně se nám jich sešlo 2866, za což vám moc děkujeme.

Ptáte se, proč aplikace fungovala tak krátce a proč jsme ji museli vypnout právě teď? Důvodem je to, že plán mobility má svůj harmonogram a my jsme museli včas sběr podnětů uzavřít, abychom je mohli začít vyhodnocovat a následně s nimi dále pracovat. Před námi jsou další fáze projektu, kde se vaše připomínky promítnou. Na zmíněný harmonogram se můžete případně podívat v sekci Jak probíhá ladění Prahy.

Pokud bychom nechali běžet aplikaci na zadávání připomínek příliš dlouho nebo bychom nedodrželi plánovaný termín, o to později bychom mohli vaše připomínky vyhodnotit a tím by se ohrozil celý harmonogram plánu mobility. Proces vytváření plánu mobility zabere sám o sobě několik let, a kdyby se příliš prodloužil ještě více, hrozilo by, že by mohl být zastaralý ještě dříve, než by byl dokončený.