Zpět na Aktuality

Představení pražského plánu mobility veřejnosti

1. června 2018

Po téměř třech letech, kdy se práce na projektu P+ dostávají do závěrečné fáze, se veřejnosti představuje Plán udržitelné mobility Prahy a okolí na výstavě v pražském Centru architektury a městského plánování. 

Zahájení výstavy předcházela tisková konference za účasti radního pro dopravu hl. m. Prahy Petra Dolínka, Víta Sedmidubského z Ministerstva dopravy, Marka Zděradičky z Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy a Daniela Šestáka ze společnosti Mott MacDonald, projektového manažera P+.

Video o plánu mobility

Na tiskové konferenci novinářům představili krátké video o plánu mobility, jeho cílech a předpokladech. Jak se povedlo, můžete vidět na novém YouTube kanálu Polaď Prahu. Společně tak prezentovali hlavní záměry plánu mobility, jeho přínosy a cíle do roku 2030. Radní Dolínek novinářům představil nejzásadnější opatření ke zlepšení mobility Prahy a okolí. Mezi ně patří dostavba Pražského okruhu, linka metra D z Písnice na Pankrác, výstavba nových parkovišť P+R, ale také bezbariérová MHD a podpora elektromobility. Zároveň vyzdvihl nadčasovost dokumentu, který bude závazný i pro budoucí politické reprezentace. Vít Sedmidubský, vedoucí Oddělení Dopravní politiky a čisté mobility MD ČR, zdůraznil, že při přípravě se neupřednostňoval pouze jeden druh dopravy, ale pracovalo se koncepčně na společném vyladění všech modů dopravy. Navíc zmínil, že právě dlouhodobé plány, které berou v potaz názory veřejnosti a jsou šetrné k přírodním a finančním zdrojům, jsou přijímány nejlépe.

Marek Zděradička, ředitel sekce infrastruktury Institutu plánování rozvoje hlavního města Prahy, ve svém příspěvku vysvětlil, jaký vliv bude mít realizace plánu na kvalitu života v celé metropolitní oblasti, tedy v Praze a jejím okolí. Město přirovnal k živému organismu, kde se musí lidé cítit dobře, a proto je třeba vytvářet vyvážené podmínky pro všechny jeho uživatele. Své tvrzení doplnil příklady opatření, které jeho tvrzení dokládají. Ve výčtu nechyběla rekonstrukce Zenklovy a Vinohradské nebo Malostranského a Václavského náměstí.

Na závěr tiskové konference vystoupil Daniel Šesták ze společnosti Mott MacDonald, který celou pracovní skupinu řešící projekt P+ vede. Ve své části mimo jiné představil i výstavu, jež pro veřejnost startuje 29. května a potrvá až do 17. června 2018 v budově CAMP, Vyšehradská 51, Praha 2. O té jsme již psali  zde.

A jak to na vernisáži vypadalo? Podívejte se na fotografie v galerii.

Videopozvánka

20180529-174000720-ios-jpg
20180529-174012030-ios-jpg
20180529-174053362-ios-jpg
Foto-2-jpg
Foto-4-jpg