Zpět na Aktuality

Oblasti dopravy, které chcete změnit

11. srpna 2016

Sběr připomínek je definitivně u konce a projekt Polaď Prahu se tak posouvá do další fáze. Nyní přichází na řadu vyhodnocování podnětů. Dohromady jste nám jich poslali 2866 a odborníci na dopravu je nyní pročítají a analyzují. Nejprve je roztřídí do větších tematických oblastí a potom je využijí v analytickém dokumentu. Ty podněty, které upozorňují na operativní, rychle řešitelné problémy, předají odpovědným institucím přímo. 

V rámci projektu jsou nám již některé tematické oblasti známé. Lidem leží na srdci například nevyhovující infrastruktura, bezpečnost na silnicích ale i dopady na životní prostředí.

Zde přinášíme přehled oblastí s příklady konkrétních podnětů:

Chybějící infrastruktura
V této oblasti jste si nejvíce přáli doplnění cyklostezek. Například v okolí Barrandovského mostu, více cyklostezek na sídlištích nebo třeba chybějící cyklopruh na magistrále. Také byste chtěli dobudování linky metra D a někteří si přejí prodloužit linku metra A do Řep a dále pak na letiště. Velkým tématem se taktéž ukázal být Pražský okruh a to především v úseku Běchovice – dálnice D1 a pak dostavba severní části okruhu.

Nevyhovující infrastruktura
V této oblasti se naopak množí hlasy ke zrušení cyklostezek na různých místech Prahy. Sílí hlasy pro navrácení chodníkům chodcům. Někteří občané bojují za vybudování parkovacích zón a podzemních parkovišť na místo modrých zón, jiní by rádi nechali opravit silnice.

Nevyhovující obsluha (poloha zastávek MHD)
Nejvíce zmiňovanou oblastí je autobusová doprava. Přáli jste si zintenzivnit spoje mezi Jinonicemi a Malvazinkami.

Přetížená MHD
V této sekci byste rádi například navýšili počet vozů tramvají o víkendu na dva.

Dopravní zácpy, zdržení
Některé připomínky poukazují na zdržení v ulici Strakonická. Celkem dost se jich týká městské části Prahy 6. Lidé také zmiňují Barrandovský most nebo nárůst dopravy na křižovatce Vypich po otevření tunelu Blanka.

Dopady na bezpečnost
V rámci bezpečnosti se zmiňuje téma Segwayů, kdy si občané připadají ohrožení uživateli vozítek. Dále pak nebezpečné a nepřehledné křižovatky, například mezi Nebušicemi a Přední Kopaninou. Občané taktéž často zmiňují jako velmi nebezpečné místo ulici Pražskou v Hostivaři.

Dopady na životní prostředí
Lidé si obecně stěžují na emise a hluk z hustého provozu, ale trápí je i nepořádek nebo nedostatek zeleně podél komunikací.

Středočeský kraj – dojížďka do Prahy
Středočeši si stěžovali například na nedostatečnou kapacitu nebo neexistenci parkovišť P+R (park + ride) nebo v jejich připomínkách opětovně rezonovalo téma dostavby Pražského okruhu. Někteří z dojíždějících do Prahy na kole by rádi zlepšili cyklodopravu obecně.