Zpět na Aktuality

Průzkum: Auto, nebo veřejná doprava?

15. června 2017

Velmi vyrovnané výsledky mezi veřejnou a individuální dopravou přineslo reprezentativní šetření agentury Median připravované pro projekt Polaď Prahu. 3–5× týdně zvolí pro cestu do Prahy 16,9 % Středočechů veřejnou dopravu a 17,8 % Středočechů osobní automobil nebo motorku. 

Na základě tohoto výzkumu, který jsme připravili pro projekt Polaď Prahu, můžeme vyvrátit domněnku, že Středočeši při cestě do Prahy využívají hlavně auta místo veřejné dopravy. Výsledky jsou velmi vyrovnané a je z nich vidět, že veřejnou dopravou se do Prahy vyplatí jezdit,“ říká Martin Buchtík z agentury Median, který průzkum vedl. „Musím ale upozornit, že výzkum se nekonal na celém území Středočeského kraje, ale v rámci takzvané metropolitní oblasti, což je okruh cca 15 až 20 kilometrů kolem Prahy, odkud lidé do hlavního města dojíždějí nejčastěji,“ dodal Buchtík.

Výzkum zjišťoval i četnost docházení do Prahy nebo dojíždění na kole. „Pěšky si to ze Středočeského kraje do Prahy namíří třikrát až pětkrát týdně jen 1,1 % dotazovaných, na kole přijede jen 0,6 % z nich,“ doplnil Martin Buchtík.

Ženy versus muži

Co se však liší, a to statisticky významně, je používání dopravních prostředků jednotlivými skupinami podle pohlaví, věku, vzdělání nebo zaměstnání. Následující graf zobrazuje využívání daného prostředku minimálně 3× týdně. Auto či motorku využívají významně častěji muži, respondenti ve věku 30–49 let, lidé s ukončeným středoškolským vzděláním s maturitou nebo vysokou školou a podnikatelé.

Ze Středočeského kraje dojíždějí do Prahy nejvíce studenti. Přes 40 % z nich cestuje více než každý všední den a 42 % 3–5× týdně. Do metropole tak jede minimálně 3× týdně 8 z 10 studentů. S významně vyšší frekvencí dojíždějí do hlavního města muži. Obecně platí, že čím mladší jsou, tím častěji do Prahy cestují. Se stoupajícím věkem frekvence dojíždění pravidelně klesá. Metropoli pravidelně navštěvují s větší frekvencí vzdělanější Středočeši, ale také studenti dojíždějící na střední školu.

Dopravni-prostredky-pro-cestovani-do-prahy-podle-sociodemografie-png
Dopravní prostředky Graf 1
Dopravni-prostredky-graf-2-png
Dopravní prostředky Graf 2