Zpět na Aktuality

Vídeň úspěšně sází na MHD

27. února 2018

Vídeň v roce 2012 zlevnila ceny předplatného na městskou hromadnou dopravu. Musela sice kvůli tomu investovat miliony eur navíc, ale rozhodnutí již pět let nese ovoce. Rok od roku totiž v hlavním městě Rakouska klesá podíl dopravy autem a stoupá podíl pěší či hromadné dopravy. 

V loňském roce dokonce více Vídeňanů chodilo pěšky, než jezdilo autem. A to se do tohoto způsobu přepravy nepočítá pěší cesta na tramvaj či do garáže.

Podle čerstvé statistiky vídeňského dopravního podniku v loňském roce ve Vídni představovala MHD 38 % dopravy po městě, chůze pak 28 %, automobil 27 % a jízdní kolo 7 %. Veškerá doprava mimo osobní automobily tedy tvoří pěkných 73 %. Vídeň přitom chce tuto cifru do roku 2025 dotáhnout na hodnotu 80. Tak to alespoň plánovala již v roce 2014 ve svém strategickém plánu rozvoje.

Již dnes je však ve Vídni registrováno více celoročních MHD jízdenek než osobních aut.

Do MHD letos rakouská metropole investuje 407 milionů eur. Značná část z toho půjde na rozšíření tras metra, ostatní peníze na nákup nových vozů, zejména takových, které jsou vstřícné k cestujícím, například nízkopodlažní tramvaje.

Vídeň je příkladná také tím, že se snaží o dialog s občany. Když má například dojít ke změně hlasu, který zde tradičně namlouvá názvy stanic, neobejde se to bez důkladného průzkumu mezi cestujícími.

Pp-a4-doprava-graf-new-jpg